Opium w rosole - główne wątki - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
W powieści Małgorzaty Musierowicz możemy wyróżnić dwa główne wątki i kilka pobocznych, dlatego mówimy o „Opium w rosole” jako o powieści wielowątkowej. Podstawowym wątkiem spajającym pozostałe jest wątek sześcioletniej Aurelii, która czując się niekochana w domu odwiedza obcych ludzi. W ich domach znajduje to, czego potrzebuje – ciepło rodzinnego domu, autentyczne zainteresowanie, przyjaźń i bezinteresowność. Ucieka od despotycznej i pedantycznej matki, która potrafi nawet specjalnie przed nią chować jej ulubioną zabawkę – Pieska. Za to u Lewandowskich, Borejków, Ogorzałków czy u Kreski czuje się bezpiecznie i radośnie. Wszyscy akceptują małą taką, jaka jest, nie krzyczą, nie traktują przedmiotowo. Na szczęście Ewa Jedwabińska w porę zdaje sobie sprawę ze swego błędu i odnajduje w sobie zagubioną miłość do córki.

Drugim wątkiem są relacje Kreski i Maćka Ogorzałka. Początkowo Maciek traktuje Kreskę jak kumpelę i nie do końca nią przepada – zarzuca jej brak romantyzmu. Udziela jej korepetycji z matematyki. Gdy zakochuje się w przypadkowo spotkanej Matyldzie, która perfidnie wykorzystuje jego uczucia, Kreska uświadamia sobie, jak bardzo zależy jej na koledze. Zawsze się w nim podkochiwała, a teraz rozpacza, widząc jak bardzo podoba mu się próżna Matylda. Z czasem jednak Maciek przekonuje się, że Matylda bawi się nim, jest pusta i sztuczna. Za to coraz bardziej tęskni za Kreską. Gdy oświadcza jej, że chce z nią chodzić, ta odrzuca sztuczne deklaracje, za to zaczyna przyjaźnić się z Jackiem, co z kolei doprowadza Maćka do szału. Ostatecznie wszystko kończy się dobrze i młodzi nikogo poza sobą nie widzą.

Pozostałe wątki dotyczą Ewy Jedwabińskiej i jej niespełnionego życia. Pragnęła robić karierę naukową, a tymczasem musi wykładać w szkole. Jest sfrustrowana, nie lubi swych uczniów. W dodatku jest ambitna i pedantyczna i nie umie okazywać uczuć. Ostatecznie przekonuje się, że miłość do córki jest najważniejsza. Pobocznymi watkami jest tęsknota Gabrysi za mężem, który wyjechał do Australii, aby „zarabiać dolary”. Ostatecznie skruszony Janusz Pyziak postanawia wrócić do żony i ich córeczki. Inne problemy ma Piotr Ogorzałek. Został wyrzucony z dobrej pracy i musi wykonywać niechciany obowiązek. Jest pesymistą i na życie patrzy w czarnych barwach. Do zarysowanych wątków należą również kariera i choroba profesora Dmuchawca oraz oświadczyny Sławka Lewandowskiego i Idy Borejkówny.


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Streszczenie Opium w rosole w pigułce
2  Opium w rosole - problematyka
3  Opium w rosole - kompozycja i narracjaKomentarze: Opium w rosole - główne wątki

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 

Streszczenia książek
Tagi: