Bohaterowie Opium w rosole - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Maciej Ogorzałka – osiemnastoletni, wysoki, zgrabny chłopak o bardzo ładnych oczach koloru czekolady i czarnych, zamaszystych brwiach. Miał jasną czuprynę i zgarbione plecy. Idąc, kołysał się na boki i zbyt mocno wymachiwał rękami. Miał orli nos, ujmujący uśmiech i śmiałe, uczciwe spojrzenie. Romantyk o charakterze eksplozywnym i znacznie rozbudowanej ambicji. Pochodził z Pobiedzisk. Mieszkał wraz z bratem Piotrem w niewielkiej suterenie, w kamienicy przy ul. Roosvelta. W ich mieszkaniu panował „artystyczny nieład”, typowy dla mężczyzn. Zakochał się w próżnej Matyldzie i dopiero po pewnym czasie odkrył, że dziewczyna wodzi go za nos. Dopiero wówczas odkrył, że tak naprawdę zależy mu na Kresce.

Piotr Ogorzałka – miał nieco ponad trzydzieści lat, był wysoki i szeroki w barach. Wcześniej wpakował się w kłopoty, załamał i zaczął dziwaczeć, dlatego rodzina postanowiła, że zamieszka z nim młodszy brat Maciek. Inżynier. Został zwolniony z zakładu Cegielskiego i pracował w warsztacie galanterii metalowej. Musiał wykonywać objazdy po całej północnej Polsce. Miał piwne oczy i kędzierzawe brwi. Uważał się za bankruta i pesymistę. Nie wierzył w ideały.

Janina Krechowicz (Kreska) – pochodząca z Wrocławia wnuczka profesora Dmuchawca, koleżanka Maćka. Była delikatna i miła, nieco zbzikowana. Miała problemy z matematyką. Miała promienne zielone oczy z wielkimi rzęsami i bure włosy stylizowane na Izabelę Trojanowską. Była koleżeńska, rzeczowa i zachowywała się jak kapral. Nie miała zbyt wielu pieniędzy i ubierała się w wymyślne stroje, jednak potrafiła też nałożyć na siebie coś eleganckiego. Miała zdolności krawieckie – sama sobie szyła ubrania. Piotr wyczuwał w niej prawość i siłę ducha. W szkole przejawiała psychiczny luz i hardość. W opinii wychowawczyni była nieporządna i swobodna. Cechował ją upór. Nie dawała po sobie poznać, że tęskni za rodzicami, chociaż ich zdjęcia powiesiła w swym kąciku. Profesor Dmuchawiec – ceniony wychowawca i nauczyciel. Nie mógł uczyć, jego syn był internowany. Nie chciał spotykać się z dawnymi uczniami. Był smutny i przygnębiony, chorował na serce. Miał u uczniów i ich rodziców wielki autorytet, choć wcale się nie wysilał, by go mieć. Był prosty i zwyczajny. Chorował na serce.


strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Opium w rosole - streszczenie szczegółowe
2  Charakterystyka Kreski (Janiny Krechowicz)
3  Plan wydarzeń Opium w rosoleKomentarze: Bohaterowie Opium w rosole

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 

Streszczenia książek
Tagi: