Opium w rosole - znaczenie tytułu - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Wiele z tytułów powieści Musierowicz opartych zostało o grę słowną lub zagadkę. Podobnie zagadkowo brzmi tytuł „Opium w rosole”. Opium to narkotyk - substancja otrzymywana z maku lekarskiego, w przeszłości używana głównie jako środek przeciwbólowy, uspokajający, środek nasenny i odurzający. Na pierwszy rzut oka nie ma nic wspólnego z rosołem – popularną na polskich stołach zupą.

Tytuł wiąże się z jednym z głównych wątków. Poszukiwaniem domowego ciepła przez Genowefę. Symbolem tego ciepła stał się właśnie rosół. Dziewczynka wcześniej nigdy go nie lubiła, a wręcz nienawidziła, jednak będąc w gościach – u państwa Borejków jadła chętnie. Powiązanie zupy z narkotykiem znajdujemy w rozmowie mamy Aurelii i pani Borejko:
– Aurelia nie cierpi rosołu! Nienawidzi! Trzeba ją zmuszać, żeby przełknęła choć łyżkę! Czy może to był jakiś specjalny rosół?…
– Zwykły chudy rosołek.
– Może… jakaś specjalna przyprawa?…
Pani Borejko roześmiała się.
– Może. Przyprawa pana Ogorzałki. Zresztą potem i Gabrysia, moja córka, przyprawiała, i ja. To niezawodna przyprawa. Wszystko z nią smakuje, nawet suche ziemniaki.
– Maggi? – dopytywała się Ewa całkiem już natarczywie, po czym zreflektowała się i pokryła zmieszanie suchym śmieszkiem. – Albo może jakiś narkotyk?
– Może to i narkotyk: trochę serca – śmiała się pani Borejko.


Jak możemy bez trudu się domyśleć tym narkotykiem, czyli opium, była miłość. I to właśnie nią, jak egzotyczną i nieziemską „przyprawą” przyciągali Genowefę zarówno Borejkowie, jak i Lewandowscy czy Ogorzałkowie. Nie jest bowiem tak ważne co jemy, ale w jakim nastroju i z kim. Aurelia nie potrafiła przełknąć nawet kromki chleba z szynką u opiekunki Lisickiej, natomiast u Piotra Ogorzałki smakowała jej nawet kartoflana zupa z proszku. Musierowicz używając metafory w przenośny sposób oddała sens utworu – najważniejsza jest miłość, która działa jak narkotyk. Przy niej wszystko blaknie, a pospolity rosół może stać się największą ucztą.


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Opium w rosole - streszczenie szczegółowe
2  Opium w rosole - kompozycja i narracja
3  Charakterystyka Kreski (Janiny Krechowicz)Komentarze: Opium w rosole - znaczenie tytułu

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 

Streszczenia książek
Tagi: