Opium w rosole - problematyka - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
W powieściach Małgorzaty Musierowicz uwaga skupiona jest na sprawach codziennych, obyczajowych, a przez to bliskich każdemu czytelnikowi. Możemy mieć wrażenie, że opisane historie mogłyby się wydarzyć wokół nas, dlatego może są nam tak bliskie. Podstawowa problematyka „Opium w rosole” to relacje międzyludzkie, a przede wszystkim miłość.

To miłość okazuje się największą wartością. Zarówno dla małej Genowefy (Aurelii), która w domu nie zaznała ciepła rodzinnego (mama nie potrafiła okazać jej miłości, ojciec uciekał od nieczułej i pedantycznej żony w pracę), jak i innych bohaterów. Na szczęście sześcioletnia dziewczynka jest bezpośrednia i odważna. Wchodzi do obcych domów, by pogrzać się w rodzinnym cieple. Jej mama przeżywa szok, gdy mała w końcu ucieka do ludzi, którzy sprawiają , że czuje się bezpieczna. Miłość przyciąga jak narkotyk zdaje się sugerować w tytule autorka. Inny rodzaj miłości łączy Kreskę i Maćka. Przeżywają wiele rozterek, pomyłek i rozpaczy, by w końcu zrozumieć, że są dla siebie stworzeni. Maciek jednak wcześniej przechodzi ślepe zauroczenie – wydaje się mu, że kocha piękną i próżną Matyldę.

Powieść Musierowicz pokazuje także czym jest przyjaźń. Jacek, choć podoba mu się Kreska, szanuje jej wybór i obiecuje, że nigdy nie da jej skrzywdzić. Janka bliskość znajduje w rodzinie Borejków. Wie, że zawsze może liczyć na ich pomoc. I rzeczywiście, gdy chce się wypłakać znajduje w Gabrysi pocieszycielkę. To ona także wspomaga ją finansowo w trudnych chwilach. Rodzina to także ważna wartość w powieści. Nie musi być pełna. Równie wartościowe, jak domy Borejków czy Lewandowskich są mieszkania braci Ogorzałków i dziadka Dmuchawca.

Powieść porusza wiele ważkich kwestii i uczy, jak sobie z nimi radzić w życiu. Pokazuje tęsknotę (Janka za rodzicami, Gabrysia za mężem, pani Borejko za mężem) oraz to, co z życiem człowieka mogą zrobić niespełnione ambicje (dom Jedwabińskiej). Uczy, że ludzi nie można oceniać z pozoru, trzeba spojrzeć na nich z wielu stron i spróbować zrozumieć. To z kolei co z wierzchu piękne i powabne, okazać się może w środku puste (Matylda).

Tło utworu stanowi ostatnia dekada PRL-u. Panuje zniewolenie, większość produktów nie jest ogólnie dostępna. Mimo tej szarości ludzie starają się sobie radzić i pomagać. Nie liczy się, czy ktoś jest bogaty czy nie – najważniejsze to mieć serce dla innych i potrafić dostrzec w nich serce.


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Streszczenie Opium w rosole w pigułce
2  Opium w rosole - główne wątki
3  Opium w rosole - miejsce akcjiKomentarze: Opium w rosole - problematyka

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 

Streszczenia książek
Tagi: