Opium w rosole - kompozycja i narracja - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
„Opium w rosole” należy do powieści młodzieżowych, jest zarazem powieścią obyczajową, która oddaje realia z czasów PRL-u, z pierwszej połowy lat osiemdziesiątych. Kompozycja utworu jest zamknięta. Na początku poznajemy głównych bohaterów: Maćka, Lewandowskich, a także Genowefę. Zaczynają się także główne wątki: odwiedziny tajemniczej dziewczynki, która przedstawia się jako Genowefa, a także miłosne perypetie Maćka Ogorzałki. W ostatnim rozdziale wszystkie wątki kończą się szczęśliwie: Maciek cieszysz się z Kreską wzajemną miłością, zaś Aurelia (Genowefa) dostaje od matki to, czego dopominała się nieświadomie przez wiele tygodni – miłość.

Powieść utrzymana jest w napięciu. Osobą, która łączy wszystkich bohaterów i wątki jest sześcioletnia dziewczynka Aurelia, która przedstawia się jako Genowefa. Szukając miłości trafia do kolejnych domów: Lewandowskich, Borejków, Ogorzałków i Kreski. Wtrąca się do ich życia, próbuje swatać młodych, na pewno wprowadza zamieszanie w ich ustabilizowanym rytmie. Niesie też z sobą wiele uśmiechu, dzięki swej beztroskości. Utwór jest wielowątkowy. Główne wątki to związek uczuciowy Maćka i Janiny Krechowiak oraz poszukiwanie uczucia i przyjaźni przez Genowefę. Pozostałe to nieszczęśliwe życie nauczycielki Jedwabińskiej, choroba Dmuchawca, oświadczyny Sławka, tęsknota Gabrysi za mężem.

Narracja powieści Musierowicz przeprowadzona została w trzeciej osobie. Narrator jest wszechwiedzący – wie o przeszłości, uczuciach, myślach i planach bohaterów. W powieści mamy do czynienia z komizmem słownym – autorka często używa żartów, podchodzi do swoich bohaterów z dużym dystansem. Czasem narrator oddaje głos bohaterom.


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Streszczenie Opium w rosole w pigułce
2  Maciej Ogorzałka - charakterystyka
3  Opium w rosole - problematykaKomentarze: Opium w rosole - kompozycja i narracja

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 

Streszczenia książek
Tagi: