Opium w rosole - czas akcji - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Istotny dla zrozumienia fabuły utworu jest czas akcji. Powieściowa akcja rozgrywa się od 30 stycznia 1983 roku do 17 marca tegoż roku, czyli niecałe dwa miesiące. Panuje mroźna i śnieżna zima, o czym świadczą zimowe stroje bohaterów, ich rumieńce i opisywane zabawy na śniegu, m. in. zjeżdżanie na sankach.

Jednak najważniejsze jest to, że pierwsza połowa lat osiemdziesiątych były to czasy Polski Rzeczpospolitej Ludowej, w której warunki bytowe i ekonomiczne znacznie różniły się od obecnych. Prywatny rynek nie istniał, a w konsekwencji wprowadzonego w 1981 roku stanu wojennego wiele osób internowano, to znaczy pozbawiono wolności i przewieziono do specjalnych miejsc odosobnienia. Tak stało się z panem Borejko, rodzicami Kreski, czy ojcem Lelujka. Wspomnienie o elektryku z wąsami to niewątpliwie nawiązanie do Lecha Wałęsy, który w 1983 roku otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla.

O czasach socjalistycznych świadczy kilka innych faktów. Przez miasto przejeżdżają często opancerzone kolumny samochodów i wozów policyjnych. W kolejkach trzeba było stać niemal po wszystko, zaś na mięso obowiązywały kartki. Czekoladę bez kartek można było dostać w przerwie podczas koncertu w operze.

List z Australii do Polski szedł trzy i pół miesiąca. W humorystyczny sposób autorka ocenia modę ówczesnych pań: „Kobieta elegancka – sprzeczność sama w sobie.” Bawiące się na śniegu dzieci ubrane były w bardzo podobne ortalionowe kurtki o przygaszonych kolorach. Niezrozumiały jest w dzisiejszych czasach zachwyt Maćka tak, wydawałoby się, banalnym zapachem, jak zapach cytryn. Cytryny były wówczas luksusem.


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Opium w rosole - streszczenie szczegółowe
2  Opium w rosole - problematyka
3  Maciej Ogorzałka - charakterystykaKomentarze: Opium w rosole - czas akcji

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 

Streszczenia książek
Tagi: