Opium w rosole - miejsce akcji - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Miejscem akcji powieści „Opium w rosole” jest Poznań z pierwszej połowy lat osiemdziesiątych. Wydarzenia rozgrywają się przede wszystkim w kamienicy przy ulicy Roosvelta. Autorka wymienia jednak wiele nazw ulic, z których niektóre pozostały do dziś ulica Roosvelta, Kochanowskiego, Norwida, Głogowska, Krasińskiego, Libelta, Zwierzyniecka, Kościelna, Kraszewskiego, inne, jak ulica Stalingradzka zmieniły nazwę. Oprócz tego spotkamy inne nazwy topograficzne: rondo Kopernika, plac Mickiewicza, park Moniuszki, most Dworcowy, most Teatralny.

Topografię wzbogacają pomniki: Mickiewicza i Poznańskiego Czerwca, parki: Park Przyjaźni i Bohaterstwa Broni na Cytadeli i charakterystyczne budynki i miejsca: kościół Dominikanów, szpital Raszei, Kino „Bałtyk”, restauracja „Łowiecka”, Dom Studencki, hotel „Merkury”. Wspomniana zostaje Teatralka – malowniczy skwer położony na zboczu wzgórza, którego szczytem przebiegała ulica Fredry. Bardziej szczegółowo został opisany gmach Opery z kamiennymi postaciami przy wejściu. Opera Poznańska był to budynek o szlachetnych proporcjach i takich też tradycjach. Wystrój był pełen czerwieni i złoceń. Nad głowami melomanów wisiał olbrzymi żyrandol mieniący się kryształami. Bufet mieścił się w lustrzanej pseudorokokowej salce, pełnej kryształowych połysków i zwierciadlanych lśnień. Wewnątrz znajdował się pomnik Moniuszki. Innym opisanym obiektem jest liceum, do którego uczęszczała Kreska. Był to poniemiecki gmach o grubych murach, tłumiących wszelkie odgłosy i o wysokich oknach, osadzonych tak głęboko, że zawsze sączyło się z nich takie same światło – dalekie i martwe – niezależnie od pogody. Potężne drzwi wejściowe przywodziły na myśl więzienie.

Miejsce akcji stanowią nieraz szczegółowo opisane mieszkania bohaterów. Wśród nich poznajemy:
Mieszkanie Lewandowskich – suterena w kamienicy przy ul. Roosvelta. Jadalnia – niski, ciemnawy i biedny pokój z dwojgiem okien. Był zaciszny, przytulny i zagracony starymi meblami. Pośrodku stał stół i krzesła o twardych, wysokich oparciach. Korytarz wiodący do ich drzwi był ciemnawy i nieprzytulny. Obok znajdowały się drzwi do Piotra Ogorzałki i prywatnego zakładu szycia kołder.


strona:   - 1 -  - 2 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Streszczenie Opium w rosole w pigułce
2  Plan wydarzeń Opium w rosole
3  Opium w rosole - czas akcjiKomentarze: Opium w rosole - miejsce akcji

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 

Streszczenia książek
Tagi: