Charakterystyka Kreski (Janiny Krechowicz) - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Janina Krechowicz, którą koledzy i znajomi nazywali Kreską pochodziła z Wrocławia. W Poznaniu opiekował się nią dziadek – profesor Dmuchawiec. Kreska miała bure włosy stylizowane na Izabelę Trojanowską, a także promienne zielone oczy z wielkimi rzęsami. Na co dzień ubierała się na luzie w wymyślne stroje, które sama sobie szyła lub wykonywała na drutach. Potrafiła jednak nałożyć na siebie coś eleganckiego, np. zieloną suknię przerobioną i własnoręcznie ufarbowaną. Wówczas z trzpiota zmieniała się w atrakcyjną dziewczynę.


Janka była delikatna, miła i nieco zbzikowana. Piotr wyczuwał w niej prawość i siłę ducha. Była bardzo rzeczowa, Maciek przyrównał ją do kaprala. W szkole przejawiała psychiczny luz i hardość. Cechował ją upór. W opinii wychowawczyni była nieporządna i swobodna. Potrafiła otwarcie wyrażać swoje zdanie, nie bojąc się konsekwencji. Choć nie przepadała za wychowawczynią, po rozmowie z dziadkiem, zdecydowała się umyślnie jej nie dokuczać, a nawet broniła jej.

Z szacunkiem odnosiła się do dziadka, opiekowała się nim podczas choroby, odwiedzała w szpitalu. W relacjach z innymi była pomocna i koleżeńska. Choć Maćka traktowała jak kumpla – był to pozór. Tak naprawdę czuła do niego coś więcej. Zaprzyjaźniła się z niedźwiedziowatym Jackiem Lelujkiem i w dowód wdzięczności za pomoc ofiarowała mu własnoręcznie wykonaną czapkę. Nie dawała po sobie poznać, że tęskni za rodzicami, chociaż ich zdjęcia powiesiła w swym kąciku. Nie obnosiła się z brakiem pieniędzy i radziła sobie jak mogła.

Nie miała zdolności matematycznych, co można przypisać niechęci do niej nauczycielki. Korepetycje dawali jej Maciek i Lelujek. Cechowały ją za to zdolności manualne – szyła nie tylko dla siebie, ale i dla innych. Jej pierwszą miłością był Maciek – długo nie okazywała mu uczucia, jednak gdy zobaczyła go zakochanego w innej, zerwała z nim kontakt. Okazało się, że jest atrakcyjną dziewczyną i Maciek musi się o nią starać.Uważam, że Kreska byłaby dobrą przyjaciółką. Nie oszukiwała, była wrażliwa, nie odmawiała nikomu pomocy. Poza tym jej lekki bzik każdego przyprawiał o uśmiech.


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Opium w rosole - streszczenie szczegółowe
2  Opium w rosole - kompozycja i narracja
3  Aurelia Jedwabińska - charakterystykaKomentarze: Charakterystyka Kreski (Janiny Krechowicz)

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 

Streszczenia książek
Tagi: