Streszczenie Opium w rosole w pigułce - klp.pl
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Jedwabińską na lekcji zastępował praktykant. Klasa cieszyła się. W drodze powrotnej Kreska z Jackiem spotkali Maćka, który zaprosił dziewczę na korepetycje. Nauczycielka zaszła do rodziców Lelujka i poskarżyła się na jego zachowanie. Genowefa nie zastała pogodnego nastroju u Lewandowskich. Sławek miał problemy w pracy, a jego ojciec nie chciał słyszeć o jego zamążpójściu. Dziewczynkę zaprosił do siebie Maciek, długo nie chciała wracać do domu. Chłopak zastanawiał się, czemu Kreska do niego nie przyszła. Poszedł do jej domu i dowiedział się, ze jej dziadka zabrało pogotowie. Przytulił płaczącą koleżankę, jednak ta odepchnęła go.

Mała Aurelia Jedwabińska zaszła do swej opiekunki na kolację, jednak nie mogła nic przełknąć. W domu Ogorzałków zgasło światło. Na korytarzu spotkali Gabrysię. Maciek poinformował ją o stanie profesora Dmuchawca. Mama była bardzo zła na córkę Aurelię i skrzyczała ją. Jedynym jej pocieszycielem był pluszowy Piesek. Stan zdrowia dziadka Kreski poprawiał się. Na lekcji matematyki uczniowie ponownie zamanifestowali swój sprzeciw wobec Jedwabińskiej. Maciek usłyszał przez przypadek w tramwaju, co tak naprawdę myśli o nim Matylda. Twierdziła, że je z jej ręki. Kreska wraz z Lelujkiem odwiedziła dziadka w szpitalu. Przekonywała kolegę, że ich nauczycielka tak naprawdę nie jest zła. Wieczorem spotkała pod domem Genowefę i zaprosiła ją na racuszki. Wspólnie z Maćkiem odprowadziła ją do domu. Maciek wyznał, że chciałby, by Janka została jego dziewczyną, zaś ta odparła, że nie chce tombaku. Chłopak poskarżył się bratu na oziębłość Kreski. Odwiedziła ich Gabrysia, z którą Piotr – pesymista pokłócił się o idealizm.

Ewa Jedwabińska powróciła do szkoły po trzech tygodniach nieobecności. Jej uczniowie zintegrowali się i okazywali sprzeciw dyrektorowi. Dyrektor nakazał, by okiełznała klasę, a także udała się do Dmuchawca w odwiedziny. Maciek wybrał się na imieniny do Matyldy. Przyjaźń między Lelujkiem a Kreską kwitła. Podczas imienin Maciek niespodziewanie wyszedł, myśląc o Jance. Dmuchawiec, podczas wizyty Jedwabińskiej wspominał o swych doświadczeniach, przestrzegł ją przed błędami. Genowefa opowiedziała braciom Ogorzałkom o tym, jak Sławek oświadczył się Idzie Borejkównie.

Podczas spaceru z córką do Jedwabińskiej podeszła obca kobieta i pozdrowiła małą. Matka nakazała dziecku wyjaśnić sytuację i w złości wyrzuciła przez okno jej Pieska. Aurelia zniknęła. Maciek zastał Kreskę wraz z Lelujkiem i Genowefą. Chciał porozmawiać z nią sam na sam. Pocałował ją i umknął. Kreskę odwiedziła Gabrysia, by wesprzeć ją finansowo podczas nieobecności dziadka. Jej mąż odezwał się. Janka poradziła jej napisać telegram. W łóżku dziadka zasnęła Genowefa. Jedwabińska zaczęła z mężem szukać córki. Odwiedziła wraz z mężem Lewandowskich. Postanowiono, by poszukiwania wznowić rano.

Oznacz znajomych, którym może się przydać

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 - 


  Dowiedz się więcej
1  Maciej Ogorzałka - charakterystyka
2  Opium w rosole - problematyka
3  Charakterystyka Kreski (Janiny Krechowicz)Komentarze
artykuł / utwór: Streszczenie Opium w rosole w pigułce    Tagi: